İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

Blog

5g-kapak

5G Teknolojisi

Yeni nesil kablosuz internet teknolojisi olan 5. nesil mobil telekomünikasyon hizmetidir. Mobil ağların kullanmakta olduğu hücresel ağlarda bulunan teknolojik altyapının yeni sistemlerle yeniden derlenmesi de denebilir.

4. nesil teknolojinin 10 katı hızlı veri iletimi sağlayan yeni teknolojide, radyo frekansları, işlemciler ve vericiler üzerinde yapılan değişikliklere kapasite yükseltici eklemeleri de eklendi.

1970’lerden bu yana farklı şirketlerin mühendisleri, hücresel ağların yapılandırılması için anlaşarak işbirliği içerisinde çalışıyordu. İletişim cihazları da bu standartlara uygun olarak üretiliyordu. Ortalama 10 yılda bir, geliştirilen teknolojiden daha fazla verim alabilmek için altyapı kodlaması ve malzemesi değiştirilmektedir. 5G adı verilen teknoloji, bu altyapı ve malzemelerin 5. kez değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Elbette ki bu teknolojiden yararlanmak isteyen kullanıcıların, yeni teknoloji donanımına sahip yeni cihazlar alması gerekmektedir.

Ne Kadar Hızlı?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle yaşadığınız coğrafyaya, şartlara, ve kullandığınız cihaza bakmak gerekiyor. Ancak şartları yeterli görüp 3 kelime ile özetleyecek olursak “gerçekten çok hızlı” diyebiliriz. En yüksek hızı 4.5 gigabite kadar çıktığının gözlemlendiği yeni teknolojide ortalama 1.5 gigabit hız var diyebiliriz. Bu, önceki önceki teknoloji olan 4G’ye oranla 20 kat hız demek.

Bu kadar yüksek hız, yaşanan internet gecikmelerine de çözüm getiriyor. 50-100 arası milisaniye olan gecikme süresi normal kabul ediliyordu. 5G teknolojisi ile bu sürenin sadece birkaç milisaniye olduğunu görülüyor.