İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

Blog

20449

Yazılım Geliştirme Süreçleri

Yazılım geliştirme süreçlerinde başarılı ve doğru sonuçlar alabilmek için hangi adımları takip etmeli hangi adımları izlemeli? Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Yazılım geliştirme ve güncelleme, sanılann aksine kodlama bilmekten ibaret bir durum değil, elbetteki kodlama önemli bir kısmı teşkil ediyor anca saf kod yazımı yeterli olmayacaktır. Kullanıcıya doğru bir çözüm sunmak için beklenen talepleri net olarak anlamak, rahat bir kullanım sunmak ve aradığını bulmak için iyi analize edilmiş bir tasarım, sistemin devamlılığı için sistem bakımı ve güncellemeler de önem taşımaktadır.

Müşterilerin talepleri sürekli olarak değişebiliyor fiki değiştirebiliyorlar. Burada geliştirme evreleri diyebileceğimiz döngü sürekli başa sarabilir. Geliştirme süreçleri devam ederken bir öncekine dönebilir veya baştan başlayabilir. Ancak evrelerin sırayla gerçekleşmesine dikkat edilmelidir. Bu sıralama:

Talep Alma, Planlama ve Analiz, Tasarım ve Kodlama, Test ve Bakım

olarak sıralanabilir.

Talep Alma
Müşterinizin istek ve ihtiyaçlarını tam olarak belirlemek, yapılan projenin odak noktasını belirlemenize olanak sağlar. Yazılım geliştirme süreçlerinin ilk adımında doğru kurgularla ilerlemeniz, planınızı daha verimli şekilde ilerlemesini sağlar.

Planlama ve Proje Analizi
Bir uygulamayı geliştirirken uygulayacağınız ikinci adım ana modüllerin analiz edilmesi ve uygulamanın amaçlarının/hedeflernin haritalanmasıdır. Kullanıcının karşısına çıkabilecek sorunlar ve kullanıcıya önelik fayda sağlayacak geliştirmeler detaylı analiz edilmelidir. Ayrıca zaman kaybına sebep olabilecek ihtimaller elenmeli ve kullanılacak olan fonksiyonlara yoğunlaşılmalı.

Tasarım ve Kodlama
Projenizin farklı ekran boyutlarında sorunsuz çalışması için optimize edilmesi çok önemli bir detaydır. Uygulamayı geliştirirken web arayüz tasarımında arama motorlarına uygun (CEO) çalışmanız, arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır. Tasarım konusunda kullanıcının gözüne hitap eden, aradığını kolayca bulmaya imkan veren bir tasarım seçmeniz, kullanıcının daha uzun süre etkileşimde kalmasını sağlayacaktır. Kullanacağınız server’ın güçlü bir yapıda olması da sunacağınız hizmet açısından büyük öenm teşkil ediyor. Güçlü bir server raporlama sistemlerinizi seri hale getirir.

Test
Uygulamanızın beklentileri karşılayıp karşılamadığını, modüllerin doğru çekilde çalışıp çalışmadığını belirleme aşamasıdır. Sonrasında müşteri memnuniyeti göz önünde bulundurularak güvenlik ve açık testleri yapılmalı, tedbir alınmalıdır.

Bakım
Müşteri ile anlaştığınız süre boyunca yapılacak olan arıza ve güncelleme işlemlerinin uygulanacağı adımdır. Burada asıl amaç, uygulamanın müşterinin istediği şekilde yapılandırılmış olması ve arızasız bir şekilde çalışmasıdır.