İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

Blog

21575

Arayüz Tasarımına Önem Verin

Kullanıcı Arayüzü (User Interface) hzırladığınız yazılım ve kullanıcısı arasındaki etkileşimi sağlayan yapıdır. Uygulamayı kullanan kişinin amaçlarına kolayca hizmet etmeyi ve ihtiyacını karşılamayı sağlar.

Kullanıcı arayüzünde görsellik ön plandadır. Müşterilerin detaylı oalrak analizinin ardından belirlenen kriterler doğrultusunda hazırlanır. Kullanılan font, renk ve ikonlarla göze hoş görünmesii aradığını kolayca bulma hissi vermesi ve uygulamaya tekrar girildiğinde akılda kalması önem taşımaktadır. Buna ek olarak tüm farklı ekran boyutlarında çalışacak şekilde (responsive) tasarlanması kullanıcı memnuniyeti için unutulmaması gerekenler arasındadır.

Geliştirdiğiniz uygulamanın arayüzü çok karmaşık veya kullanıcıya/göze hitap etmediğinde, kullanıcılar aradıkları hizmeti/bilgiyi almakta zorlanıyor. Dolayısıyla uygulamanızda etkileşim oluşturmadan kolayac ayrılabiliyor eni çözümler arama yoluna girebiliyorlar.

Bu da arayüz tasarımının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Satın almaya yönlendirecek etkenler ve mevcut müşteriyi etkileşimde tutacak etkileyici işler giderek zorlaşıyor. Firmaların dijital platformlardaki varlığının da bu yönde yeniden şekillenmesi kaçınılmaz hale geldi. Önceleri üzerinde yeteri kadar çaba sarfedilmeyen kullanıcı arayüzü üzerine olan çalışmalar günümüzde çok daha fazla değer görüyor.

İyi bir kullanıcı arayüzü hangi bileşenlerden oluşur?

  • Görsel Tasarım: Kullanılan font, resimler ve ikonlar iyi planlanmış bir strateji ile uygulandığında uygulamanın estetik değerini arttıran önemli faktörler haline gelir.
  • Etkileşim Tasarımı: Etkileşimi üzerinde çalışılmış bir tasarım, kullanıcının sistemle nasıl etkileşime gireceğini planlayarak aranan bilgiye ve hizmete kısa zamanda ulaşmayı sağlar.
  • Bilgi Mimarisi: Müşterinin aradığını bulması için planlanan bu stratejide, uygulama içeriğinin kolay erişilebilir ve sürdürülebilir olmasına özen gösterilir.

Arayüz tasarımında göz önünde bulundurulması gereken kurallar nelerdir?

  • Doku ve rengi bir strateji ile kurgulayın
  • Etkili bir hiyerarşi ve netlik sağlamak için uygun bir tipografi kullanın
  • Ortak tasarım öğelerini kullanmaya özen gösterin
  • Sistemin kullanıcı için doğru yönlendirme ve bilgilendirme yaptığından emin olun
  • Basit ama etkili tasarım için odaklanın