İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

İleti Yönetim Sistemi

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik ileti (mesaj, arama ve e-posta vb.) onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemidir.

Alıcılar (vatandaşlar) verdikleri izinleri görüntüleyip, onay verebildikleri gibi, mevcut onayları için ret haklarını da İYS üzerinde kullanabilirler.

İleti Yönetim Sistemi A.Ş., TOBB tarafından bu amaçla hizmet vermek üzere kurulmuştur.

Ticaret Bakanlığımız, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikâyet süreçlerinin yönetilebildiği ulusal bir platform kurmakla görevlendirmiştir.

  • Kamu kuruluşları, vakıf üniversiteleri, devlet gibi kuruluşların ticari amaç gütmeden yaptığı bilgilendirmeler, kamuoyuna bilgi amaçlı gönderdiği iletiler gibi örneklerde iys’ den izin almaya ihtiyaç yoktur.
  • Kutlama, tebrik veya temenni gibi işletmelerin tanınırlığını arttırmaya yönelik ticari elektronik iletiler öncesinde onay alınması gerekmektedir. Kutlama, temenni, memnuniyet anketi ya da tebrik
    gibi ticari elektronik iletiler de onay alınması gerekmektedir.
  • Kargo firmalarının gönderdiği teslimat iletileri, mevcutta bulunan abonelik, satın alma gibi durumlar ise bu kapsamın dışında olup, izin almayı gerektirmemektedir.

Hizmet Sağlayıcı Kimdir?
Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüzel veya gerçek kişilerdir. Ticari elektronik ileti izinlerini hukuki güvenli ve kolay bir şekilde yönetebilir (Operatörler, bankalar, e-ticaret siteleri vb.)

İş Ortağı Kimdir?
İYS’den entegrasyon hizmeti alarak kendi müşterilerine İYS hizmetlerinin kullanılmasına imkân veren iş veya çözüm ortaklarıdır.

Alıcı Kimdir?
Ticari elektronik ileti alan kişidir. İzinlerini tek hesaptan yönetebilir, kolay ve hızlı bir şekilde izin durumlarını değiştirebilir, şikâyet başvurularını gerçekleştirebilir.

İleti Yönetim Sistemi İle Birlikte;

  • Hangi Hizmet Sağlayıcı’ya ne zaman, nerede, hangi iletişim kanalı için izin verdiğinizi görüntüleyip dilerseniz onayınızı kaldırabilirsiniz. Onayı kaldırdığınızda iletişim adresinize ticari elektronik ileti gönderimi durur.
  • Şikâyetler artık tek bir veri tabanında toplanır, denetimi kolaylaşır, süreçler hızlanır.
  • İYS üzerinden alınan onaylarda, ispat yükümlülüğü İYS’ye geçmiş olacak ve hukuki güvenlik sağlanacaktır.
Ayssoft
E-Belgelerde
Yaratıcı Çözümler