İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Dijital Dünyanın Lideri

Blog

is-plani-kapak

İş Planı Yazımı ve Önemi

İşletmenizde ve işlerinizde başarıya ulaşmak için doğru bir planlama size en verimli haritayı sunar. Sizi, ulaşmayı hedeflediğiniz yere taşıyacak bir plan ise, temelde bir soru cevap listesidir. Burada “İşletmenizin hangi yönde ilerlemesini istiyorsunuz?” sorusu ilk ve en önemli sor olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer deyişle “Birkaç yıllık süreçte ne kadar yukarıda olmak istiyorsunuz?” diyebiliriz.

Bunlara ek olarak, “Ne kadar kar hedefliyorsunuz?”, “Personel sayınızı ne kadar arttırmayı planlıyorsunuz?”, “Pazar payınızı ne kadar büyütmeyi düşünüyorsunuz” gibi soruların cevapları, size iyi bir yol çıkaracaktır.

Aynı şekilde, iş planınız bu sorulara bir yıldan kısa bir süre içerisinde cevap vermeli ve başarı sağlamalıdır.

  • Şirket Analizi: Sunduğunuz ürünler/hizmetler ve gelecekteki geliştirme hedefleriniz nelerdir?
  • Sektör Analizi: Sahadaki pazar paylarınız hangi büyüklükte, nasıl değişmekte ve hangi trendlerden etkilenmekte?
  • Rekabet Analizi: Rakipleriniz kimler ve güçlü/zayıf yönleri neler? Hangi özellikleriniz avantaj/dezavantaj sağlar?
  • Yönetim Ekibi: Ekibinizde kimler var, hangi alanlarda işe alım yapmalısınız ve bir yönetim kurulu oluşturacaksanız kimleri arıyorsunuz?
  • Operasyon Planı: Eylem planlarınız ve bir/beş/on yılın sonunda ulaşmak istediğiniz başarı için gereken adımlar neler?
  • Finansal Plan: Şirketinizi kurmak için ne kadar maddi güce ihtiyacınız var? Önünüzdeki bir/beş yıl içerisinde ne kadar gelir ve kar elde etmeyi planlıyorsunuz?

Bu soruların cevapları, belirli iş hedeflerini formülize etmek için büyük destek sağlayacaktır. Buna ek olarak, iş planınızın Yönetici Özeti’ni de çıkartmanız, çok önemli bir soruya cevap vermenizi kolaylaştıracaktır: “İşiniz, benzersiz bir başarı sağlamak için yeterli mi?”.

İşinizin başarılı olması ise birçok nedene bağlanabilir: Çözüm odaklı bir yönetim ekibi, ürettiğiniz benzersiz ve yüksek performanslı teknoloji, çok büyük Pazar payı gibi. Ayırt edici bir pazar payına sahip olmak her zaman fayda sağlayacaktır.

Doğru bir planlamanın, bünyenize yatırım yapmaya teşvik edeceğini de unutmayın.