İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Dijital Dünyanın Lideri

Blog

masaustu-sanallastirma-kapak

Masaüstü Sanallaştırma Nedir?

Akıllı cihazlarınızda tutulan verilerinize, uygulamalara ve işletim sistemlerinize farklı zamanlarda ve farklı yerlerden erişim sağlama imkanı veren bulut bilişim hizmeti, masaüstü sanallaştırma adıyla karşımıza çıkıyor.

Bu hizmet sadece bilgisayarla değil, tablet ve akıllı telefon gibi her türlü teknolojik ürüne de uygulanabilir. Böylece akıllı cihazlarınızda yer alan tüm kayıtlı veriler farklı bir ortama taşınır ve güvenli bir ortamda uygun formatta saklanabilir.

Masaüstü Sanallaştırma Çalışma Şekli

DaaS (Desktop as a Service) olarak adlandırılan masaüstü sanallaştırma teknolojisi, bir bulut sağlayıcısının veri merkezinde yer alan sunuculardaki sanal makinelerde yer alır. Yani masaüstü bilgisayarların tamamen bulut üzerinde çalışmasıdır. Ek yazılıma ihtiyaç duymayan sanallaştırma teknolojisinde masaüstüne ulaşmak isteyen çalışanlar, internet bağlantısı olan bir akılı cihaz ve tarayıcı ile masaüstüne direkt erişebilir.

DaaS (Desktop as a Service) hizmeti, ayrı bir abonelik halinde sunulur ve yapısı gereği çok kullanıcılı yapıdadır. Sanal masaüstü altyapısı, bir bulut sağlayıcı üzerinde barındırıldığı için tüm veriler istenilen cihaza aktarılabilir. Bakım, güncelleme, depolama, yedekleme hizmeti de sağlayan DaaS, kutum içi sanallaştırma teknolojileri için yatırım yapmak ve yönetmek isteyen kurumlar için ideal bir seçim.

Masaüstü Sanallaştırma Avantajları

İdari yükü azaltan ve iş verimliliğini arttıran DaaS uygulamasının avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Kolay Yönetim ve Verimlilik: Tüm veriler ve donanımlar tek bir veri merkezinden kontrol edildiği için yönetim ve güncelleme çok daha kolay bir hale gelir. Ayrıca çalışan IT personelleri için büyük kullanım kolaylığı sağlayan sistem, son kullanıcı dahil olmak üzere tüm verilerin yedeğini hızlı bir şekilde alabilir.
  • Uzun Vadede Tasarruf: Tek bir merkezden yönetilen veriler, işletme ve elektrik giderlerinden tasarruf etmeyi sağlar. Buna ek olarak DaaS çalıştıran cihazlar, daha az işlem gücü gerektirir.
  • Veri Koruma: Bulut ortamda depolanan veriler, mobil cihazınız veya bilgisayarınız kaybolsa hatta çalınsa dahi, servis dışı bırakılabilir. Böylece cihazdaki veriler başkalarının eline geçmez.
  • Güvenlik Yamaları ve Güncellemeleri: Güvenlik yamaları ve güncellemelerini Daas ortamına yüklemek kolaydır ve istenildiği anda uzak bir konumdan güncellenebilir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir