İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

Blog

crm-oznizleme

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Nedir?

Bir işletmenin tüm müşterilerinin etkileşimlerinin kayıt altına alınması ile birtakım veriler elde edilir. Şirketler, bu verileri ticari ilişkileri güçlendirme ve kar attırma için kullanır. Bu yolda kullanılan teknolojilerin, stratejilerin ve uygulamaların tümünü Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) başlığı altında karşımıza çıkar.

CRM Ne İşe Yarar?

CRM çözümleri, müşteri ile satış üzerine kurulan ilk temastan satış sonrası hizmete kadar geçen sürecin kolayca takip edilebilmesi için birçok seçenek sunar.

Şirket yöneticileri CRM stratejilerini satış organizasyonunu yönetmek, satış performanslarını analiz etmek ve süreçleri geliştirmek için kullanırken, satış ekipleri ise teklif hazırlamak, siparişi takip etmek, geçiş satış verilerine ulaşmak, ilgili kayıtları saklamak ve ihtiyaç anında ulaşmak için kullanırlar.

Çok büyük sayılara ulaşan iletişim bilgileri, excel dosyaları, raporlar ve elle yazılmış notlarda saklanan müşteri bilgileri, arama yaparken zaman kayıplarına sebep olmaktadır. Ancak CRM’de kayıt altına alınan veriler istenilen her bilgiye istedikleri anda ulaşmalarını sağlar.

Ekipte görev alanların müşterilerle nasıl iletişim kurulduğunu, hangi ürünlerden ne zaman ne kadar satın aldıklarını gibi detayları görüntüleyebilmek, şirketlerde iş birliğinin ve verimin artması anlamına gelir.

CRM Avantajları Nelerdir?

  • Müşteri Memnuniyetini Arttırın: Müşteri deneyiminin her aşamasını kayıt altına alan sistem, sadık müşteri tabanı oluşturmaya çalışır. CRM yazılımı ile analiz edilen müşterilerde detaylandırma yapıldığı için istek ve ihtiyaçları karşılanan müşteriler, memnun bir geri bildirim sağlar.
  • Müşteriler Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin: Müşterilerin tüm bilgileri tek bir yerde toplandığı için müşterileri bilgileri, email adresleri gibi detaylı bilgilere ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Bu işleyiş, verimliliğe ve zaman yönetimine çok büyük fayda sağlayacak, her şirketin kendi kurumsal hafızasını da oluşturacaktır.
  • Satışların Artmasını Sağlayın: Satış ve pazarlama işleyişinde düzen sağlayan CRM sistemi sayesinde, müşteri veri tabanınınız analize olur. Bu sayede müşterilerinize kampanya ve fırsatlar sunabilir, kişiselleştirilmiş deneyimi arttırarak satış hacmini arttırabilirsiniz.
  • Güvenilir Raporlama Alın: CRM sistemlerinde raporlama sistemleri çalışanların yetkileri doğrultusunda müşteri verilerine ulaşabilir. Bu raporlar ile şirketin, departmanın ya da personelin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı kolayca anlaşılır. Ayrıca verilerinizin korunması, herhangi bir sorun karşısında veri kaybı da yaşanmaz.

CRM’yi Kimler Kullanmalı?

Müşterilerin satış için ilk etkileşiminden, satış sonrası hizmetlerine kadar kurumsal şirketlerin CRM kullanması her zaman fayda sağlayacaktır. Küçük ölçekli işletmeler büyümeyi ve cirolarını arttırmak istiyorlarsa CRM kullanmak ileri atılmaları konunda fayda sağlayacaktır. Girişimciler ise en başından işlerini sıkı tutmayı tercih edebilirler. Vakit kaybetmeden büyük hedeflere ulaşmak isteyen her firma CRM kullanmalıdır.