İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

Blog

iot-kapak

Nesnelerin İnterneti ve Önemli

Dijitalleşen dünyada sürekli duyduğumuz yeni teknoloji: Nesnelerin İnterneti… Hayatımızın önemli bir parçası olan ve günlük hayatı kolaylaştıran Nesnelerin İnterneti ne anlama geliyor?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Fiziksel cihazların, internete bağlanan ve birbirleriyle veri paylaşarak iletişim halinde olan yeni teknolojisine nesnelerin interneti adı veriliyor.

IoT teknolojisine sahip cihazlar, sizin yerinize karar verebiliyor, anomali tespiti yaparak gerektiği yerde müdahale ediyor veya size, polise, ambulansa haber verebiliyor.

Birbiriyle Haberleşen Cihazlar, Nasıl Fayda Sağlar?

Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi ile donatılmış en çok ilgi gören sistem ise Akıllı Ev Sistemleri…Akıllı bir ev, eve geleceğiniz saate kadar bilir ve ev ortamının sıcaklığını, ışıkları, muslukları… kendi teknolojisi ile takip eder. İstisnai durumlarda sizin müdahale etmenize olana sağlayarak eve geç kalma, evin sıcaklığını değiştirme gibi komutlarınızı anlar.

IoT teknolojisi ile birleşen uygulamalar ise, kalp atış düzeninizi, günlük kalorinizi…. takip ederek riskli durumlarda size uyarır hatta ambulansa haber verir. Gelişen teknoloji ile birlikte, bu akıllı sistemler giyilebilir hale getirildi. Cilt teması yolu ile veri toplayan sistemler bilgileri telefona aktarır. Aktarılan veriler sürekli kayıt altına alınır ve anomali tespiti için kullanılır.

Tarımda çiftçiler gerçek zamanlı stok takibi ve doğru hasat zamanı, doğru gübre ve gübre kullanma döneminde de yerini almaya başladı. Dahili fonksiyonları ile çiftçiye doğru zamanı, yeterli suyu bildirerek gerekirse kendi müdahale eden sistemler, tarım sektöründe üreticiye büyük kolaylık sağlamaktadır.

Güvenlik kameraları ise hareket sensörleri ve IoT teknolojisi ile bir araya gelerek büyük bir ilerleme kaydetti. Siz evde yokken veya uyuyorken, evde hareket eden nesneler yakalanıp analiz ediliyor. Sistemler bunun bir insan olduğunu anlarsa, cep telefonunuza mesaj gönderip polisi arıyor.