İletişim
Adresimiz:
Malatya Teknopark A Blok Kat 1
Mail Adresimi:
ays@ayssoft.com
Telefon:
+90 850 297 76 38

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayssoft

Blog

1-oryantasyon-egitim-1

Oryantasyon Nedir?

Oryantasyon, kelimesinin anlamı kılavuzluk ve yönlendirme yapmak anlamına gelmektedir. Oryantasyon kelimesi okul ya da iş yerlerinde kullanılan bir kelimedir. Çoğunluk işe yeni başlamış olan personelin işinde acemilik ya da işinde aksaklık yaşamaması için verilen eğitimdir. Verilen eğitim sürecinde çalışan iş süreçlerinin işleyişini daha iyi anlar iş yerindeki düzene adaptasyon olmuş olur. Bu şekilde iş sürecinde eğitimin performansı arttırmak adına önemli rol izler.

Oryantasyon eğitimi ile personelin iş yerindeki düzeni yakından tanıması sağlanır. İş arkadaşlar ve yöneticisi ile bu süreç zarfında tanışır kaynaşır ve şirket kurallarına uygun ortamı oluşturur. Bunun yanı sıra işyerine ait tüm bilgiler oryantasyon eğitime dahil edebilirler. Bu şekilde çalışmaya başlayan personel sürece alıştığı için işinde aksaklık yaşamaz.

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Yapılır?

Oryantasyon eğitiminin nasıl ve ne şekilde yapılacağı kurumun özelliklerine göre değişir. Genel anlamda oryantasyon eğitiminin ne şekilde yapılacağını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Oryantasyon eğitiminin nasıl ve ne şekilde ilerleyeceğine şirketin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak oryantasyon eğitimi aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Ön Hazırlık?

Oryantasyon eğitimine başlamadan önce eğitim süreci için planlama yapılması gerekmektedir. Oryantasyon eğitim sürecinin planlaması insan kaynakları birimi sorumludur.

  • Personelin iş sürecindeki ihtiyaç duyacağı çalışma ekipmanlarını hazır hale getirmek.
  • Personelin iş esnasında kullanacağı kurumsal e- postası oluşturulur.
  • Personele kurum kartı verilir.
  • Yeni işe başlayan personele, ilk iş gününde çalışma ekip arkadaşları tanıtılır.

Yetkili Kişi Tarafından Kurum Tanıtımının Yapılması?

Kurum tanıtımının yetkili bir şirket çalışanı tarafından yapılması önem taşımaktadır. Yapılan tanıtımda iş süreci, şirketin kuruluşu, gelece yönelik hedefleri personele anlatılmalıdır. Bu sayede personelin kuruma ait bilgileri pekiştirilir.

Personele İşinin Tanıtılması?

İş tanıtımına öncelikle personelin çalışacağı departman tanıtılarak başlanmalıdır. Bu sayede personelin kendi çalışacağı ortamı bilmiş olur. Bu aşamada personele ne iş yapacağı, sorumluluklarının neler olduğu bilgisi verilir. En önemlisi de hangi yöneticiye bağlı olduğu, çalışma esnasından kimden destek alabileceği gibi konularla ilgili bilgi verilmesidir.

Oryantasyon Belgesi Ne İşe Yarar?

Oryantasyon belgesi, personelin eğitim sürecinde iş sürecinde yapması gerektiği belirtilen evraklardır. Oryantasyon eğitiminin kim tarafından verileceği hangi personeller bu eğitime tabi tutulur ayrıntılı bir şekilde planlanır. Bu şekilde eğitimin planlı bir şekilde yürütülmesi hedeflenir. Oryantasyon belgesi personele bu eğitimin verildiğine dair evraktır. İlerleyen süreçlerde personelle yaşanacak hukuki bir sorunda ilgili de resmi bir belge niteliğini taşır.